مرکز داوری اتاق تهران

دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران

10:00
1401/09/10

 

درباره مرکز داوری اتاق تهران

    مرکز داوری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، در اجرای بند «ح» ماده 5 «قانون اصلاح موادی از قانون اصلاح اتاق بازرگانی ایران و صنایع و معادن ایران» (مصوب 15/09/1373) و به منظور حل و فصل اختلافات بازرگانی داخلی و خارجی اعضای اتاق و سایر متقاضیان، بر مبنای «قانون اساسنامه مرکز داوری اتاق ایران» (مصوب 14/11/1380)، تأسیس گردید.

 دفتر   مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران نیز مستند به قوانین مزبور و «آیین ‌نامه تشکیلات مرکز داوری اتاق ایران» (مصوب 23/12/1384) در تاریخ 17/02/1396 تأسیس شد. این مرکز عهده ‌دار ارائه خدمات به اعضای اتاق و اشخاص ثالث از طریق رسیدگی به اختلافات تجاری داخلی و خارجی به منظور حل و فصل نهایی آن است. این مهم از طریق انتخاب «داورانی» صورت می‌ گیرد که ضمن داشتن تحصیلات عالی حقوقی، تخصص در امر داوری و آشنایی به روابط تجاری و عرف ‌های آن، اشخاصی هستند که دارای حسن‌ سابقه و خوشنامی در جامعه حقوق ‌دان و بازرگان نیز می‌باشند. در کنار عضویت این حقوق ‌دانان در ترکیب دیوان‌ های داوری، دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران در تلاش است تا ضمن شناسایی تجار خوشنام و معتمد در هر صنف، از ایشان در ترکیب دیوان ‌های داوری سه نفره نیز استفاده کند تا آراء صادره به خوبی منطبق بر عرف و رویه جاری تجاری باشد. این روش راهکار مناسبی خواهد بود تا در بررسی هر اختلاف به منظور حل و فصل آن، یکی از اشخاص هر صنف مرتبط با اختلاف، در ترکیب دیوان داوری قرار گیرد.

    در عرصه بین ‌المللی،دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران با تشکیل «کمیسیون امور بین ‌الملل» تلاش نموده است تا ضمن ارتقاء جایگاه این مرکز در عرصه بین ‌المللی، خدمات خود را به طور گسترده در رابطه با قراردادهای تجاری بین‌ المللی ارائه دهد و ضمن جلب اعتماد تجار خارجی به این مرکز، مانع تضییع حقوق تجار داخلی در قراردادهای بین ‌المللی منعقده گردد.

 دفتر   مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران با کاهش هزینه های داوری خود و ضمن تنظیم تفاهم ‌نامه‌ هایی با اصناف، حداکثر 15 درصد تخفیف بابت هزینه‌ خدمات را به متقاضیان و اعضای اتاق ارائه می ‌دهد که مجموع این هزینه ‌ها در مقایسه با هزینه طرح دعوا در محاکم دادگستری، بسیار کمتر است.

در نهایت، اگرچه دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران اقدام به ارائه خدمات به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی می نمایند، با وجود این در صورتیکه خدمات دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران از طریق انجمن ‌ها و تشکل‌ ها ارائه ‌گردد، برگزاری فرایند حل و فصل اختلافات با داشتن کیفیت بالا، به عنوان یکی از خدمات آن انجمن یا تشکل نیز محسوب می ‌شود.

   علاقه مندان اعم از تجار و مدیران تجاری و حقوقدانان می توانند از طرق ذیل با دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران ارتباط برقرار نمایند.

 

•راه­های ارتباط با دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران

 

مراجعه به سایت دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران : arbitration.tccim.ir

مراجعه به سایت اتاق تهران: www.tccim.ir

مراجعه به آدرس: تهران، خیابان قائم مقام فراهانی،کوچه شهید میرزا حسنی،پلاک 18،طبقه 4

از طریق تلفن: 88718022-021

واتس آپ: 09912069108

از طریق ایمیل: arbitration [@] tccim [.] ir