* سوالات شما توسط حقوقدانان و اساتید برجسته کشور پاسخ داده می شود.

*میزان دقت پاسخ ها متناسب با اطلاعات ارائه شده شما می باشد.

*جهت دریافت پاسخ کامل لازم است همراه مستندات به این مرکز یا مشاوران حقوقی مراجعه فرمایید.

 

ارســـال پرســـش

عنوان پرسش و پاسخ را وارد کنید!
فرمت فایلهای قابل ارسال: gif,jpg,jpeg,png,doc,docx,pdf,txt
ایمیل ارسال کننده را وارد کنید!

سوالات متداول

1)مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران مستند به چه قانونی تأسیس شده است؟

پاسخ: مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران مستند به ماده 2 آیین نامه تشکیلات مرکز داوری اتاق ایران در تاریخ 1396/02/17 تشکیل شده است.


2)آیا آراء مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران از جانب سیستم قضایی کشور و سایر مراجع و اداری قابل پذیرش و دارای اعتبار است؟

پاسخ: آراء صادره توسط مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران همانند یک حکم قطعی که از دادگاه های کشور صادر می شوند برای تمام مراجع لازم الاتباع است و این آراء توسط سیستم قضایی کشور اجراء می گردد.


3)چگونه می توان مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران را به عنوان داور برگزید؟

پاسخ: داور قراردادن یک شخص یا مرکز داوری با درج شرطی در قرارداد انجام می پذیرد که جهت تشریح بیشتر درخواست می گردد که قسمت فرآیند داوری مطالعه شود. در صورتی که شرط داوری در متن قرارداد قید نگردیده باشد نیز طرفین می توانند قبل از بروز اختلاف یا پس از آن، طی صورتجلسه ای حل و فصل اختلافات ناشی از قرارداد مذکور را در صلاحیت مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران قرار دهند.


4)در صورت بروز اختلاف بین طرفین قرارداد چگونه بایستی به داور مراجعه کنند؟

پاسخ: چنانچه در قرارداد فی مابین شرط حل و فصل اختلاف توسط مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران آمده باشد پس از بروز اختلاف درخواست رسیدگی به اختلاف را به مرکز داوری تسلیم می نمایند.

مرکز داوری پس از تکمیل پرونده، دعوی را به یکی از داوران (و در صورت لزوم به سه داور) که در این موضوع تخصص یا سابقه رسیدگی دارند ارجاع می دهد و داور (یا داوران) پس از تشکیل جلسه و استماع اظهارات طرفین و بررسی ادله اقدام به صدور رأی می نمایند.


5)رسیدگی به اختلافات حادث شده به وسیلۀ مرکز داوری اتاق تهران مستلزم پرداخت چه میزان هزینه است؟

پاسخ: بر اساس آیین نامه هزینه های داوری مصوب 1384/06/23 ، متقاضیان جهت تقدیم دادخواست و شروع به رسیدگی بایستی هزینه های مندرج در این آیین نامه را به عنوان حق الزحمه پرداخت نمایند. مشروح این هزینه ها را می توانید در بخش «هزینه های داوری» این سایت مشاهده نمایید. شایان ذکر است هزینه رسیدگی از طریق داوری به مراتب پایین تر از هزینه دادرسی در محاکم دادگستری می باشد.


6)آیا در رسیدگی از طریق داوری محدودیت قانونی وجود دارد؟

پاسخ: اصولاً صلاحیت رسیدگی از طریق داوری عام است و جز در مواردی که قانونگذار منع نموده (مانند دعاوی ورشکستگی، اصل نکاح و طلاق و نسبت به اموال دولتی و ...) کلیه اختلافات اعم از تجاری و غیر تجاری قابل ارجاع به داوری می باشند.


7)آیا امکان انصراف یکی از طرفین از مراجعه به داوری وجود دارد؟

پاسخ: در صورتی که شرط داوری در قرارداد منعقده ذکر گردیده باشد، یکی از طرفین نمی تواند از آن انصراف دهد و به دادگاه مراجعه نماید و چنانچه یکی از طرفین به دادگاه مراجعه نماید محاکم قضایی با رد دعوی مطروحه از پذیرش آن امتناع می نمایند و حل اختلاف را در صلاحیت داور می دانند.


8)در صورتی که یکی از طرفین نسبت به رأی صادره از داور یا داوران معترض باشد چه اقدامی می تواند انجام دهد؟

پاسخ: اصولاً ارجاع دعوی به داوری به منظور پرهیز از مراجعه به محاکم دادگستری می باشد از طرفی با توجه به دارا بودن زمان کافی و تخصص لازم در رسیدگی، امکان خطا در رأی داور بسیار کاهش می یابد. با این وصف، بر اساس قواعد حاکم، متضرر از رأی داور می تواند درصورتی که در نحوۀ رسیدگی یا رأی صادره ایرادات قانونی را مشاهده نماید، جهت ابطال رأی داوری به دادگاه صالح دادخواست تقدیم کند.


9)آیا درخواست ابطال رأی داور از دادگاه، مانع از اجرای آن می باشد؟

پاسخ: بر اساس مقررات قانونی، اعتراض به رأی داور مانع اجرای آن نیست «ماده 493 قانون آیین دادرسی مدنی» مگر آنکه دلایل اعتراض قوی بوده و دادگاه با بررسی اولیه این دلایل بطلان رأی داور را محتمل بداند. در این صورت هرگاه معترض توقف اجرای رأی داور را ضمن دادخواست خود خواسته باشد، دادگاه قرار توقف اجرای آن را تا پایان رسیدگی به اعتراض و صدور حکم قطعی صادر می نماید دادگاه در این حالت می تواند از معترض تأمین مناسب أخذ نماید.


10)آیا داوران در رسیدگی از نظر کارشناسان نیز استفاده می نماید؟

پاسخ: هر گاه رسیدگی به دعوی نیازمند احراز امری باشد که در تخصص کارشناس مربوطه قرار دارد، قطعاً داوران با ارجاع امر به کارشناس رسمی دادگستری یا در مواردی به اهل خبره و فن، نظر ایشان را أخذ و اقدام به صدور رأی نمایند.


11)آیا امکان مصالحه و سازش در فرآیند داوری وجود دارد؟

پاسخ: با توجه به اینکه داوری در واقع مراجعه طرفین به قاضی اختصاصی و غیر دولتی می باشد، می توان گفت که تلاش در جهت مصالحه و سازش بین طرفین از اولین اقداماتی است که در داوری انجام می شود لذا در هر مرحله از فرآیند رسیدگی داوری طرفین می توانند دعوای خود را به صلح و سازش خاتمه دهند.


12)آرای داوری به چه صورتی قابلیت اجرایی دارند؟

پاسخ: پس از ابلاغ رأی داور و انقضای مهلت قانونی، رأی داوری لازم الاجراء بوده و «شخصی که رأی به ضرر وی است» بایستی آن را اجراء نماید. در صورت استنکاف محکوم علیه از اجرای رأی داور، محکوم له می تواند از دادگاه صالح تقاضای صدور اجرائیه جهت اجرای رأی داوری نماید. با این درخواست، رأی داور همانند حکم قطعی دادگاه به موقع اجرا گذارده می شود و محکوم له امکان معرفی اموال، توقیف اموال و حسابها و حتی بازداشت محکوم له تا اجرای حکم یا اثبات اعسار یا اعلام رضایت محکوم له را دارد.


13)داوران مرکز داوری اتاق تهران چه کسانی بوده و از چه تخصص هایی برخوردارند؟

پاسخ: این مرکز مجموعه ای از خوشنام ترین و متخصص ترین افراد در زمینه های مختلف حقوقی که غالباً اساتید دانشگاه می باشند را جهت حل و فصل اختلافات ارجاع شده در اختیار داشته و علاوه بر این، از کمک تجار و بازرگانان و صنعتگران خبره و بنام در هر زمینه ای که موضوع اختلاف اقتضاء نماید نیز استفاده می نماید. علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاع دقیق از هویت و سابقه داوران مرکز، به قسمت «داوران» این سایت مراجعه فرمایند.


14)ملاقات ها و تشکیل جلسات داوری در چه محلی صورت می پذیرد؟

پاسخ: مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران مستقر در نشانی تهران خیابان قائم مقام فراهانی، کوچه شهید میرزا حسنی، پلاک 18، طبقه چهارم می باشد و کلیه امور مربوط به رسیدگی داوری من جمله برگزاری جلسات در این مکان صورت می گیرد.


15)آیا در قراردادهایی که یک طرف آن شرکت یا تبعۀ خارجی است نیز امکان ارجاع دعوی به داوری وجود دارد؟

پاسخ قطعاً مثبت است. زیرا یکی از مزایای اصلی داوری، استفاده از آن صرف نظر از تابعیت یا محل انعقاد قرارداد یا محل اجرای تعهد است. بنابراین در صورتی که در یک قرارداد، یک طرف ایرانی و یک طرف خارجی، حل و فصل اختلافات خود را به مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران ارجاع نمایند، این مرکز در صورت بروز اختلاف و درخواست یکی از طرفین صلاحیت رسیدگی را دارد.


16)آیا آرای داوری صادره در ایران علیه طرف خارجی، در کشور متبوع محکوم علیه قابل اجرا می باشد؟

پاسخ: یکی از مزایای مهم نهاد داوری قابلیت اجرای آرای صادره در کلیه کشورهای عضو کنوانسیون شناسایی و اجراء آراء داوری نیویورک می باشد. بر اساس مقررات این کنوانسیون که به تصویب اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان رسیده است، آرای داوری صادره در کشورهای عضو کنوانسیون، قابل اجرا در کشورهای یکدیگر بوده و دولت ها بایستی بستر اجرای این آراء را فراهم نمایند. نکته مهم این است که این قابلیت فقط مخصوص آراء داوری بوده و احکام محاکم دادگستری در سایر کشورها قابل اجراء نمی باشند مگر به موجب موافقتنامه های مستقل بین کشورها.