انتشار پیش‌نویس عهدنامه سنگاپور

انتشار پیش‌نویس عهدنامه سنگاپور

  

کمیسیون حقوق تجارت بین‌الملل سازمان ملل متحد (آنسیترال) در جلسه پنجاه و یکم خود که در تاریخ 5 تیر 1397 برگزار شد، پیش‌نویس نهایی «عهدنامه اجرای مصالحه‌نامه بین‌المللی ناشی از میانجیگری» را پس از حدود چهار سال بررسی در گروه کاری دوم آنسیترال، به تصویب رساند و متن آن را منتشر کرد؛ همچنین قرار است از این عهدنامه، به طور خلاصه به عنوان «عهدنامه سنگاپور» یاد شود. همچنین پس از این که عهدنامه مزبور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب برسد، مراسم امضای آن در سال 2019 در کشور سنگاپور برگزار خواهد شد تا پس از آن، کشورها بتوانند با تصویب آن، به این عهدنامه ملحق شوند.

موضوع این عهدنامه عبارت است از نحوه اجرای هر مصالحه‌نامه‌ای که در فرآیند میانجیگری در اختلافات تجاری تنظیم شده باشد؛ لیکن «گزارش اصلاحی» تنظیمی در دادگاه  و همچنین «آرای داوری سازشی» از قلمرو شمول آن خارج خواهد بود. همچنین در راستای هدف این عهدنامه، منظور از اصطلاح «میانجیگری»، فرآیندی است که به موجب آن، طرفین تلاش می‌کنند تا به راه حل مسالمت‌آمیزی برای حل و فصل اختلاف خود دست یابند و در این راه، از کمک شخص ثالثی که «میانجی‌گر» نامیده می‌شود نیز بهره می‌برند؛ لیکن شخص مزبور اختیار تحمیل اجباری هیچ‌گونه راه حلی را به طرفین اختلاف ندارد.

در مجموع، کشورهای عضو این عهدنامه مکلف به اجرای مصالحه‌نامه تنظیمی میان طرفین هستند و حتی در صورتی که پس از تنظیم مصالحه‌نامه، هر کدام از طرفین اقدام به طرح دعوایی در مراجع قضایی نسبت به موضوعی کند که پیش از این به وسیله مصالحه‌نامه یاد شده فیصله یافته است، در این صورت طرف دیگر می‌تواند با استناد به مصالحه‌نامه، درخواست مختومه شدن دعوای در جریان را مطرح کند. در همین رابطه، کشورهای عضو عهدنامه نیز ممکن است با احراز موانع مندرج در عهدنامه، از اجرای مصالحه نامه خودداری کنند مانند مواردی که یکی از طرفین مصالحه‌نامه، فاقد اهلایت بوده است یا تعهد موضوع مصالحه‌نامه پیش از این اجرا شده است یا اینکه مصالحه‌نامه تنظیمی متعاقباً اصلاح شده است.

برای مطالعه متن پیش نویس عهدنامه، اینجا را کلیک کنید.

«نقل با ذکر منبع، بلامانع است»

 

۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۲۲
تعداد بازدید : ۶۲۴
کد خبر : ۹۹

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید