کارگاه آموزشی نحوۀ نگارش شرط داوری در قراردادها برگزار شد

کارگاه آموزشی نحوۀ نگارش شرط داوری در قراردادها برگزار شد
🔸کارگاه آموزشی نحوۀ نگارش شرط داوری در قراردادها برگزار شد


این کارگاه که با حضور جمعی از صاحبان کسب و کار و فعالان اقتصادی، وکلا و مدیران بنگاه های بخش خصوصی در مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.


این کارگاه به دنبال سلسله نشست های مرکز داوری اتاق تهران با هدف آشنایی کارآفرینان و صاحبان بنگاه ها با مسایل حقوقی و قضایی مرتبط با فعالیت های اقتصادی برپاشد .در این برنامه تجار و بازرگانان ضمن آشنایی با داوری و خدمات ارائه شده از جانب مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران با نحوه نگارش شرط داوری در قراردادها و اثرات شرط داوری جامع و دقیق آگاه شدند.
 در این کارگاه شهرام کیوانفر داور مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران و استاد دانشگاه و یوسف یعقوبی قاضی دادگاه تجدیدنظر استان تهران بر لزوم توجّه به جامعیت شرط داوری تأکید نموده و در مورد آسیب شناسی فقدان جامعیت شرط داوری مطالب خود را بیان نمودند.

شهرام کیوانفر به بیان و ویژگی های یک شرط داوری کامل در قراردادها داخلی و بین المللی از جمله نحوۀ انتخاب داوران، محل داوری، زمان داوری و چگونگی تنظیم شرط داوری در قراردادهای مرتبط و فرعی  اشاره نمود این استاد دانشگاه در ادامه چالش های یک شرط غیر جامع در قرارداد داوری را به صورت موردی چنین بیان نمود.
ذکر نام داور در شرط داوری و یا ذکر ویژگی های خاص برای شخص داور می تواند در امر داوری اخلال ایجاد نماید. اگر شخص داور از قبول داوری امتناع نماید عملاً الزام او به داوری غیر ممکن خواهد بود پس اگر شرط داوری به صورت صحیح در قرارداد گنجانده نشود باعث سردرگمی طرفین در حل و فصل  اختلاف خواهد شد.
در ادامه کارگاه آموزشی مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران یوسف یعقوبی قاضی دادگاه تجدیدنظر استان تهران با اشاره به اینکه صلاحیت داور در حل و فصل اختلاف اگر بیش از قاضی نباشد کمتر نیست موضوعات مربوط به شرط داوری را از منظر محاکم  تبیین نمود.

 

 http://arbitration.tccim.ir/Content/media/image/2019/11/629_orig.jpeg?t=637089145999416844

 


اختلاف نظر در محاکم در خصوص استقلال شرط داوری ، لزوم و جواز شرط داوری نسبت به طرفین قرارداد و نسبت به داور و دیدگاه محاکم در خصوص توافق طرفین به طی نمودن  مراتب مقدماتی مثل مذاکرات دوستانه، ارجاع به کارشناسی یا میانجی گری پیش از مراجعه به داوری، از اهم مطالب ارائه شده توسط این قاضی دادگستری بود.
در ادامه تفسیر متفاوت محاکم از قید عبارت «مرضی الطرفین» در شرط داوری بیان شد و اینکه قید این عبارت نمی تواند مانع از نصب داور توسط دادگاه شود امّا بهتر آن است که چنین عبارتی در شرط داوری قید نگردد.
داور نباید خود ذینفع باشد داور حتماً باید شخص ثالث باشد و داور نمی تواند شخص حقوقی باشد.
در پایان یوسف یعقوبی تأکید کرد که   از درج عباراتی از قببیل، بنگاه، مشاور املاک و  عباراتی شبیه این که نه شخص حقیقی هستند و نه شخص حقوقی باید  پرهیز شود.
در پایان کارگاه و جمع بندی مباحث بیان شد که حتما از شروط سازمان های داوری معتبر که در سایت های خودشان منتشر نموده اند استفاده شود شرطی که توسط یک سازمان داوری تنظیم گردیده جامعیت لازم را داراست  و بعد از حصول اختلاف هیچ مشکلی در این باره برای طرفین  ایجاد نخواهد کرد.

شرط (پیشنهادی) داوری جهت درج در قراردادها

کلیه اختلافات و دعاوی ناشی از این قرارداد یا مرتبط به آن از جمله مذاکرات مقدماتی، انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسیر و همچنین کلیه متفرعات آن به «دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران» ارجاع میگردد که بر طبق قواعد داوری آن با رأی یک یا سه داور (برحسب اهمیت دعوا و به تشخیص و انتخاب مرکز داوری) بصورت قطعی و لازم الاجراء حل و فصل گردد. داور (ان) علاوه بر مقررات حاکم، عرف تجاری ذیربط را نیز مراعات خواهد (خواهند) نمود.
شرط داوری موافقتنامه ای مستقل از قرارداد اصلی است و حتی در صورت بطلان، فسخ، انفساخ و دیگر أسباب انحلال قرارداد اصلی معتبر و لازم الاجراء می­با
شد.

به کانال مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران بپیوندید

http://arbitration.tccim.ir/Content/media/image/2018/12/516_orig.gif?t=636815237201899401

 

 

۱۸ آبان ۱۳۹۸ ۱۶:۴۷
تعداد بازدید : ۶۳۵
کد خبر : ۱۳۴

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید