تامین مالی از سوی شخص ثالث برای طرح دعوای داوری چیست؟

تامین مالی از سوی شخص ثالث برای طرح دعوای داوری چیست؟

سرمایه‌گذاری شخص ثالث در واقع راهکار جدیدی است که مطابق آن، یک سرمایه‌گذار شخصاً هزینه وکیل و (دیگر هزینه‌ها) را جهت طرح دعوی حقوقی در داوری به عهده می‌گیرد؛ و در ازای آن سهمی در محکوم به دعوی یا مبلغ مشخصی (حق الزحمه) را خواهد داشت. تأمین مالی شخص ثالث سبب می‌شود دعاوی بدون نیاز به پرداخت فوری هزینه‌های قانونی به جریان بیافتد.

اقامه دعوا در دادگاه، یا انجام هر اقدام حقوقی دیگری که مستلزم اخذ خدمات مشاوره حقوقی از افراد متخصص است به نوعی پرهزینه‌ می باشد زیرا مشاوران حقوقی باید اسناد مربوط به دعوا را مطالعه کنند و ممکن است در ازای مبلغ پرداخت شده برای مشاوره، آن‌ها نتوانند به دلیل نوع دعوا، راهکار قاطعی را پیشنهاد دهند. 

در این راستا تلاش‌هایی صورت گرفته تا برخی تمهیدات جهت دسترسی متقاضیان به خدمات حقوقی ایجاد گردد که از جدیدترین راهکارهای موجود، استفاده از سرمایه‌گذاری شخص ثالث است. در این روش، تأمین هزینه‌های حقوقی توسط یک سرمایه‌گذار صورت می گیرد که در عوض آن، نوعی توافق‌نامه مالی با متقاضی منعقد می‌شود تا هزینه های شخص ثالث، جبران شود.چنین توافق‌نامه‌ای می‌تواند دربردارنده هر یک از موارد زیر باشد:

  • معامله مالی مبتنی بر یک قراداد با نرخ کارمزد مشخص که جبران‌کننده ریسک متقبل شده سرمایه گذار باشد و همچنین اخذ ضمانت هایی از شخص، برای جبران این هزینه ها
  • اقامه دعوا به نام خود سرمایه گذار یا واگذاری کامل آن به ایشان
  • پرداخت مستقیم هزینه‌های قانونی اقامه دعوی در قبال اخذ بخشی از خسارت موضوع محکوم به
  • نوع دیگری از توافق برای جبران هزینه های تامین مالی صورت گرفته

بسته به نوع قرارداد منعقده میان تامین کننده و طرف دیگر، ممکن است شخصی که تامین مالی برای وی انجام شده است اداره و مدیریت دعوا را برعهده داشته باشد یا اینکه تامین کننده بتواند دستورات خاصی را برای نحوه ادامه جریان دعوا اتخاذ کند مانند زمانی که طرفین دعوا مترصد انعقاد توافقنامه سازشی جهت صلح دعوا هستند که در این صورت، ممکن است بسته به میزان دخالت سرمایه گذار، وی بتواند از انعقاد چنین سازشی جلوگیری نماید.

سرمایه‌گذاری شخص ثالث روشی سودمند جهت دسترسی به مشاوره حقوقی، یاری‌رسانی و پیگیری دعاوی در جایی است که فرد توانایی استخدام وکیل دلخواه خود را نداشته باشد. اغلب اوقات، چنین توافقاتی به افراد کمک می‌کند تا منافع خود را حفظ نمایند، اما کارایی این روش به شرایطی که فرد با آن مواجه می‌شود، همچنین پیشنهادی که شخص ثالث جهت سرمایه‌گذاری در ازای تأمین مالی خود مطرح می‌سازد، بستگی دارد.

 www.franciswilksandjones.co.uk

«نقل با ذکر منبع، بلامانع است»

 

به کانال مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران بپیوندید

http://arbitration.tccim.ir/Content/media/image/2018/12/516_orig.gif?t=636815237201899401

 

۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ۱۷:۵۰
تعداد بازدید : ۸۴۱
کد خبر : ۱۲۶

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید