مروری بر قواعد جدید مرکز داوری هنگ کنگ

مروری بر قواعد جدید مرکز داوری هنگ کنگ

مروری بر قواعد جدید مرکز داوری هنگ کنگ

 

مرکز داوری بین‌المللی هنگ‌کنگ (HKIAC) در ماه آگوست سال 2017 و با درنظر گرفتن آخرین رویکردهای موجود در داوری بین المللی در کنار دیدگاه فعالان و نیز رویه آرای داوری سابق خود، اقدام به اصلاح قواعد داوری سال 2013 نمود.

این مرکز داوری در خصوص اصلاحات صورت گرفته اعلام داشت مقررات جدیدی را به قواعد داوری 2018 اضافه نموده است که هدف آن ارتقای روند رسیدگی و همچنین کاهش هزینه‌های داوری می‌باشد. این مقررات به ویژه شامل موارد زیر است:

استفاده از فناوری

این مرکز استفاده از فناوری را در روند رسیدگی داوری و همچنین برای ارائه لوایح از سوی طرفین تشویق نموده است. بدین منظور حتی طرفین داوری می توانند توافق کنند که از یک مخزن امن اینترنتی برای ارسال مدارک خود استفاده نمایند.

حل و فصل اختلافات همراه با تعدد طرفین و تعدد قرادادها

HKIAC دارای مقرراتی پیشرو در زمینه اختلافاتی است که در آن چندین طرف و چندین قرارداد دخیل می‌باشند؛ در مقررات 2018 نیز این دسته از مقررات توسعه یافته‌اند. همچنین مقررات جدید 2018 به دیوان داوری اجازه می‌دهد به چندین پرونده داوری مشابه، همزمان رسیدگی نماید البته به شرط آنکه مسئله موضوعی یا حکمی مشابهی در تمام آن قراردادها مطرح شده باشد. این روند جدید به منظور افزایش کارآمدی و کاهش هزینه‌ها در مواردی است که امکان ادغام پرونده ها امکان‌پذیر یا مناسب نیست.

تأمین مالی از سوی شخص شخص ثالث

قواعد داوری جدید امکان تأمین مالی رسیدگی داوری از سوی شخص ثالث را پیش‌بینی نموده است و همچنین مقرراتی را در مورد افشای اطلاعات، محرمانگی و هزینه‌های تأمین مالی شخص ثالث دربردارد.

طبق این مقررات، شخصی که از منابع تأمین مالی استفاده می‌کند باید قرارداد تأمین مالی و هویت تأمین‌کننده و همچنین هرگونه تغییرات بعدی در این خصوص پس از شروع رسیدگی داوری را افشاء کند. غلاوه بر این اصلاح مقررات مربوط به حفظ محرمانگی به گونه‌ای بوده است تا به شخصی که تأمین مالی می‌شود اجازه دهد اطلاعات مربوط به داوری مربوطه را در اختیار تأمین‌کننده فعلی یا آتی قرار دهد.

ایجاد قطعیت در روند رسیدگی

مرکز داوری هنگ کنگ به منظور ارتقای روند داوری اضطراری، اقدام به معرفی مقررات جدیدی در قواعد 2018 نموده است و فرایند داوری اضطراری در این خصوص تغییر یافته ‌است. با این اصلاحات جدید، طرفین این اختیار را دارند تا درخواست خود را قبل، همزمان، یا پس از ارسال درخواست داوری - که حتما پیش از تشکیل دیوان داوری باشد - ارائه دهند. کلیه محدودیت های زمانی در این روند بازبینی و کوتاهتر شده و حق‌الزحمه داوران اضطراری نیز مشمول سقف مشخصی شده است.

همچنین برای نخستین بار، این مرکز داوری اقدام به تعیین یک بازه زمانی سه ماهه پس از اعلام ختم رسیدگی داوری جهت صدور و ابلاغ رأی داوری نموده است در حالیکه پیش از این، مهلت شش ماهه‌ای برای تمام فرایند داوری در نظر گرفته شده بود.

‌علاوه بر موارد فوق، مطابق این قواعد جدید دیوان داوری ملزم است پس از اعلام ختم رسیدگی، حتی طرفین اختلاف و مرکز داوری را نیز از تاریخ تقریبی ابلاغ رأی داوری مطلع نماید.

تمامی این اقدامات یاد شده باعث قطعیت بخشیدن به روند داوری می گردد.

سخن پایانی

با توجه به مطالب فوق، قواعد 2018 نوعی چارچوب رسیدگی را ایجاد کرده است که مطابق آن طرفین اختلاف و دیوان‌های داوری می‌توانند به طور یکپارچه به اجرای روند داوری همراه با ساز‌و‌کارهای مناسب برای حل ‌اختلافات از طریق نوعی روند رسیدگی بسیار کارآمد، به ‌صرفه و قاطع استفاده نمایند.

شایان ذکر است که قواعد داوری 2018 برای دور بعدی مسابقات شبیه‌سازی داوری تجاری بین‌المللی یادواره ویلیام ویس در سال 2019، برگزیده شده است.

 این قواعد داوری در تاریخ 1 نوامبر 2018 لازم‌الاجرا شده است. برای دسترسی به متن کامل این قواعد به تارنمای WWW.hkiac.org مراجعه نمایید.

 

http://arbitrationblog.kluwerarbitration.com/2018/10/22/hkiac-new-rules/

 

«نقل با ذکر منبع، بلامانع است»

 

 

http://arbitration.tccim.ir/Content/media/image/2018/12/516_orig.gif?t=636815237201899401

 

۲۰ فروردین ۱۳۹۸ ۲۳:۱۷
تعداد بازدید : ۵۷۶
کد خبر : ۱۲۲

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید