کارآیی و شفافیت بیشتر در سال 2019

کارآیی و شفافیت بیشتر در سال 2019

کارآیی و شفافیت بیشتر در سال 2019

اتاق بازرگانی بین المللی ( International chamber of commerce ) یا ( ICC )، درصدد افزایش کارایی و شفافیت در روند رسیدگی خود می باشد. به منظور دستیابی به این هدف ، این نهاد راهکارهای جدیدی را در سال گذشته در نظر گرفته است. در سال 2016 ، اقدام به انتشار اطلاعاتی درخصوص داوران در وب سایت خود نمود. این در حالی است که سال 2019 ، نیز با تلاش مضاعف برای افزایش کارآیی و شفافیت آغاز شده است. در 1 ژانویه 2019 ، ICC ، یکی از اسناد به روزرسانی شده خود را با نام " دستورالعمل اجرای داوری تحت قوانین داوری ICC برای طرفین و دیوان های داوری " به اجرا در آورد. این دستورالعمل ، راهنمایی های لازم برای طرفین دعوی و داوران را درخصوص روند رسیدگی داوری تحت قوانین ICC ، فراهم می نماید. به ویژه پنج اصلاحیه آن ، گامی دیگر به سوی ارتقای کارایی و شفافیت برداشته است.

انتشار اطلاعاتی درخصوص داوران :

همان طور که اشاره شد ، ICC ، درسال 2016 اقدام به انتشار اطلاعاتی درخصوص داوران در وب سایت خود نمود. در ابتدا اطلاعاتی در مورد تابعیت داوران ، نقش آن ها ( برای مثال وضعیت آن ها به عنوان تک داور ، داور سرپرست یا داور همکار ) و روش انتصاب آنان منتشر گردید. دستورالعمل اجرایی به روز شده نیز حاکی از آن است که اطلاعات دیگری نیز باید منتشر گردد. در جولای 2019 ، اطلاعاتی در بخش صنعت و مشاوره به طرفین ، در وب سایت ICC ، منتشر خواهد شد. ( بند 36 دستورالعمل اجرایی )

انتشار رای :

ICC نه تنها اطلاعات مربوط به داوران و مشاوران را منتشر می نماید ، بلکه یک قدم فراتر رفته و اقدام به انتشار برخی آراء نموده است. ICC از ماه ژانویه سال 2019 ،آرای نهایی که 2 سال از تاریخ اطلاع طرفین آن می گذرد  را منتشر می نماید. طرفین می توانند با اعلام اعتراض خود از انتشار رای جلوگیری کنند. در برخی موارد ، دبیرخانه ممکن است تصمیم به انتشار نسخ ویرایش شده آراء نماید. ( بندهای 46-40 دستورالعمل اجرایی )

ارتباط داوران با اشخاص ثالث در نتیجه آرا :

ICC ، از داوران درخواست می کند تا به بررسی کسانی که رابطه مستقیم با روند داوری ندارند ، ولی ممکن است دارای منافعی در نتیجه داوری باشند ، بپردازد. که در صورت وجود چنین رابطه ای داور موظف است این مطلب را افشا نماید. دبیرخانه می تواند با ارائه فهرست احتمالی افراد ذی نفع در نتیجه آراء ، دراین روند یاری رسان باشد. ( دستورالعمل اجرایی بند 24 )

شفافیت درداوری های مبتنی بر قرارداد :

به منظور ارتقای شفافیت در داوری های مبتنی بر قرارداد ، ICC  به داوران احتمالی پیشنهاد می کند که در سوابق خود به کلیه ی داوری های مبتنی بر قرارداد که در آن به عنوان داور ، مشاور یا کارشناس ایفای نقش کرده اند ، اشاره نمایند. ( بند 139 دستورالعمل اجرایی ) طرفین می توانند در مورد کاربرد قوانی UNCITRAL  درخصوص شفافیت ، به طورکامل یا جزئی ، به توافق برسند . ( بند 140 دستورالعمل )

نقش دبیرخانه در تسهیل روند انتخاب و انتصاب داوران :

دبیرخانه می تواند انتخاب و انتصاب داوران را تسهیل نماید. درخصوص انتخاب ، دبیرخانه می تواند داوران مناسب را پیشنهاد نماید ، اطلاعات غیرمحرمانه ای را در مورد آنان ارائه دهد ، همچنین قابل دسترس بودن آن ها و وجود تعارض احتمالی منافع در هر پرونده بررسی نماید. درخصوص انتصاب نیز ، دبیرخانه می تواند فهرستی از داوران را ارائه کند و طرفین نیز می توانند متفقاٌ ، ICC را موظف نمایند که داور را  ( به صورت داور تک یا سرپرست ) از آن فهرست انتخاب نماید. ( بند 32 و 33 دستورالعمل اجرایی )

ICC ، با این اصطلاحات ، بار دیگر نشان داده است در تلاش برای ارتقای کارآیی و شفافیت رسیدگی داوری همچنان پیشرو می باشد.

 

 «نقل با ذکر منبع، بلامانع است»


http://arbitration.tccim.ir/Content/media/image/2018/12/516_orig.gif?t=636815237201899401

 

 

۸ اسفند ۱۳۹۷ ۱۰:۳۹
https://globalarbitrationnews.com |
تعداد بازدید : ۵۷۴
کد خبر : ۱۱۹

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید