همایش الزامات و چالش های حقوقی شرکت های استارت آپ برگزار شد

همایش الزامات و چالش های حقوقی شرکت های استارت آپ برگزار شد

 

 

همایش تخصصی الزامات و چالش­های حقوقی شرکت های استارت آپ در روز سه شنبه نهم بهمن ماه با حضور وکلا، فعالان حوزۀ استارت آپ، مسئولان مرکز داوری و دکتر پرتوی زاده در مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.

در ابتدا میثم شفیعی مسئول آموزش مرکز داوری بر ضرورت برگزاری چنین همایش­هایی تاکید نموده و نوید برگزاری کارگاه های تخصصی با موضوعات کاربردی را دادند.

در این همایش دکتر ستار زرکلام به بررسی مسائل و مشکلات حقوقی که اغلب شرکت های استارت آپ در زمان تشکیل و حین فعالیت با آن مواجه هستند پرداخته شد.

 

در ادامه ایشان به بیان تعاریف مختلف شرکت­های استارت آپ پرداخته و تاکید کردند که بر پایه ایده­های نو و خلاق جهت پیشرفت بایستی به اصولی متمسک گردد و از فناوری اطلاعاتی و ارتباطی نوین بهره برد.

در ادامه این عضو هیأت علمی دانشکده حقوق شرکت­های مدنی را برای هیچ نوع تجارتی مناسب ندانسته و دلیلش را نیازمندی اتفاق آرا در تصمیم گیری موضوعات شرکت بیان نموده و در حقوق کشورمان، شرکت­های سهامی خاص را برای فعالیت جمعی مناسب دانستند و شرکت سهامی عام را در صورتی که هدف آینده این شرکت جذب سرمایه مردم باشد، را نیز قالب مناسبی برای تشکیل استارتاپ ها بیان کردند. در تشکیل شرکت­های استارتاپ به مندرجات اساسنامه یا شرکتنامه و تعیین قالب حقوقی مناسب با توجه به حجم اولیه آورده ها و زمینه فعالیت را باتوجه به ممنوعیت ها و محدودیت های قانونی، تعیین میزان سرمایه شرکت و تعیین سهم هر یک از شرکاء را به دلیل اثر گزاری در تصمیم گیری ها در بسیاری از موارد در بدو تشکیل شرک

 

ت توصیه کرده و سهام ممتاز را برای اولین فردی که ایده ای دارد و می تواند با این سهم از حق رای بیشتر وکم تر بودن مشارکت در ضرر بهره مند گردد لازم دانستند .

دکتر زرکلام انعقاد قرارداد بین شرکاء در مواردی که قانون تجارت مجاز شمرده را لازم دانستند و بهترین روش رسیدگی تخصصی برای حل و فصل اختلافات را درج شرط داوری و رجوع به داوری سازمانی از جمله مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران دانستند بیان داشتند جهت تشکیل شرکت، تامین سرمایه شرکت از قبیل مدیریت انواع آورده های مادی اعم از منقول و غیر منقول و غیر مادی شامل ایده ها، حقوق مالکیت فکری، منافع، حق کسب و پیشه و تجارت، صنعت و غیره، نحوه ارزیابی آورده ها، انجام تشریفات قانونی ثبت قرارداد داخلی بین شرکا را از اهم اقدامات است. در انعقاد قرارداد با اشخاص ثالث به قراردادهای رایانه ای و سایبری، مانند قرارداد اختصاص نام دامنه و هاستینگ و قرارداد تدوین وب سایت، از سایر قراردادها به انواع مختلفی مانند قرارداد توزیع کالا، قرارداد نمایندگی و قرارداد لیسانس پرداختند در حفاظت از حقوق مالکیت فکری استارت آپ ها به بیان مفهوم و انواع حقوق مالکیت فکری و در نحوه حمایت از حقوق مالکیت فکری، ثبت سریع نام و علامت تجاری انتخاب شده، ثبت سریع اختراعات و طرح های صنعتی (در صورت موجود بودن) ، حفاظت از اسرار تجاری و دانش فنی استارتاپ از طریق به کارگیری تدابیر فنی حمایت از حفاظت از داده ها و انعقاد قرارداد برای حمایت از حقوق مالکیت فکری را ضروری دانستند .

ایشان خاطر نشان ساختند مفهوم حفاظت از داده های شخصی (حریم خصوصی) فقط اطلاعاتی که در فضای سایبری منتشر می گردد و مربوط به داده های حساس یک شخص است که مبانی قانونی حفاظت از حریم خصوصی در مواد (61-58 قانون تجارت الکترونیک و ضمانت اجرای کیفری مواد 73-71 قانون تجارت الکترونیک) آمده است و در ادامه مسئولیت دیده بانی را مطرح کردند که قانون تجارت الکترونیکی یک دیده بان تعیین کرده ولی کامل نمی باشد. ایشان تاکید کردند در حمایت از استارتاپ ها نیازمند قانون گذاری جامع و کامل می باشیم و قوانین موجود و پراکنده پاسخگوی این نهاد نوین با پیشرفت سریع فناوری های جدید نمی باشند، در پایان نیز دکتر زرکلام و آقای فرهاد پیری مشاور حقوقی مرکز به سوالات و ابهامات شرکت کنندگان پاسخ دادند.


http://arbitration.tccim.ir/Content/media/image/2018/12/516_orig.gif?t=636815237201899401

 


 

۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۱۲
مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران |
تعداد بازدید : ۹۹۸
کد خبر : ۱۱۵

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید